28.12.2022

Konserwacja skór meblowych.

Konserwacja skór meblowych.
Meble zalegające jeszcze do niedawna w piwnicach i na strychach coraz częściej wracają do łask swoich właścicieli. Modny styl Vintage reprezentują dziś głównie meble z okresu PRL. Wiele osób darzy ten moment naszej historii pewnym sentymentem, a i meblom z tego okresu trudno odmówić charakteru i mniej lub bardziej dyskretnego uroku. W latach 50 i 60. XX wieku tworzono je jeszcze z drewna wysokiej jakości. Ze względu na konieczność zmagania się z wieloma brakami tapicerowano najczęściej tkaniną, a dziś wciąż można dać im nowe życie czyszcząc i lakierując drewno oraz zmieniając zmęczoną lub zniszczoną tapicerkę. Kolekcjonerskie perły, ikony polskiego wzornictwa to m.in.:
Takich świadków historii na pewno nie będziemy odnawiać w skórze, ale…
Warto odnawiać również mniej historyczne meble. Te, których tkanina obiciowa się zniszczyła lub nam się znudziła mogą zabłysnąć w nowej skórze i dosłownie i w przenośni.
Skóra – ale jaka i jak wybierać?
Skóra nie jedno ma imię. Jej dobór będzie wpływał nie tylko na estetykę mebla, ale także na jego trwałość czy komfort użytkowania. Należy pamiętać również o tym, że skóry używane do tapicerowania mebli są inne niż te stosowane w branży obuwniczej czy odzieżowej. Przykładowo producenci obuwia korzystają ze skóry cielęcej, jagnięcej, koźlęcej, owczej, świńskiej czy bydlęcej. W przypadku mebli najczęściej wykorzystuje się skórę bydlęcą. Tapicerka meblowa z owczej skóry to prawdziwy rarytas.
Skóry meblowe różnią się też procesem garbowania, produkcji, metodą farbowania. Według tych kryteriów wyróżnia się:
Przy tapicerce meblowej obowiązuje również podział skór obiciowych na:
Skóry anilinowe są piękne w swojej strukturze i niezwykle przyjemne w dotyku, ale ich otwarte pory czynią je delikatnymi, równie łatwo przesiąkają wilgocią i nie powinny być pierwszym wyborem dla rodziców małych dzieci i posiadaczy zwierząt. Skóry te nie posiadają wierzchniej warstwy pigmentu, ponieważ są farbowane na wskroś.
Skóry gładkie (licowe). Jedną ze stron skóry wyprawia się, pigmentuje, a następnie pokrywa woskiem, aby nadać jej nie tylko miękkość, ale również połysk. To najpopularniejszy rodzaj obicia nie tylko ze względu na dostępność czy walory estetyczne, ale również z powodu odporności na wilgoć i zabrudzenia.
Dwoiny, czyli produkt dwojenia. W procesie garbowania skóra jest rozkrajana na grubość w przeciwnym razie byłaby zbyt gruba i sztywna, a tym samym nie nadawała się do obróbki. Po rozkrojeniu otrzymujemy górną warstwę skórę licową i dolną zwaną dwoiną właśnie. By była ona piękna i odpowiednio mocna stosuje się kilka nowoczesnych technik garbarskich, m.in. tłoczenie i szlifowanie na gładko czy impregnowanie.
Skóry powlekane i syntetyczne. Powlekane to skóry PU i Bycast wykonane z dwoiny, na których wierzch naniesiono warstwę plastiku lub folii. Wyglądają jak skóra licowa, ale jest mniej wymagająca w pielęgnacji. O czym jeszcze powiemy w dalszej części artykułu. Skóry syntetyczne w całości są wykonane z tworzyw sztucznych. Najczęściej jest to PCV.
Jaką tapicerkę mebli wybrać?
Na tak postawione pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, gdzie i jak ktoś chce użytkować dany mebel. Do celów ściśle reprezentacyjnych świetnie sprawdzi się skóra otwarta, która pięknie się prezentuje, wygląda niezwykle naturalnie. Niestety jest podatna na kurz i zabrudzenia.
Jeśli więc mebel ze skórzaną tapicerką ma być przede wszystkim meblem użytkowym, a dom zamieszkują dzieci, zwierzęta, to dużo lepiej sprawdzą się obicia wykonane ze skór zamkniętych, czyli przykładowo skóry gładkiej licowej tłoczonej czy opisywanych wyżej skór powlekanych. Skóry zamknięte są dużo bardziej odporne na zabrudzenia, blaknięcie i uszkodzenia.
Jednak każdy rodzaj skórzanego obicia może cieszyć nas użytkowników przez długie lata. Dla osiągnięcia tego celu potrzebna jest właściwa pielęgnacja.
Jak dbać o skórzaną tapicerkę?
Słowo klucz to „delikatność”. Wszelkie zabrudzenia usuwamy tak szybko, jak to tylko jest możliwe. Im dłużej niechciana substancja pozostanie na skórze, tym trudniej będzie usunąć ją lub ślady po niej. Lepiej jednak, gdy zapomnimy, uporczywym tarciu, szorowaniu i agresywnych środkach chemicznych. Właściwym postępowaniem będzie w takim wypadku wykorzystanie środków dedykowanych do rodzaju skóry, którą obity jest mebel oraz ograniczenie ilości wody. Żaden rodzaj skórzanego pokrycia nie lubi wody i nadmiernej wilgoci.
W codziennej pielęgnacji i użytkowaniu powinniśmy stosować co najwyżej lekko wilgotną szmatkę (najlepiej w ogóle tego nie robić) i pamiętać o tym, żeby nawet nie pozostawiać na meblu mokrych czy wilgotnych rzeczy.
By długo cieszyć się urodą skórzanych tapicerowanych mebli najlepiej zawczasu pomyśleć o profilaktyce. Co to znaczy? Przykładowo raz w roku zastosować wosk pszczeli by natłuścić skórę i zapewnić jej tym samym elastyczność i trwałość.
Na skórzanej kanapie pojawia się trudna plama. Do trudnych plam lub co gorsza uszkodzeń najlepiej wezwać specjalistów. W takich wypadkach korzystają oni z bardzo wyspecjalizowanych kosmetyków, produktów takich jak skóra w płynie i narzędzi – chociażby do szlifowania skóry. Do odświeżenia skórzanego mebla możemy użyć parownicy, pozwoli nam to na oczyszczenia skóry ze starego brudu nie ryzykując uszkodzenia skóry środkami chemicznymi.
Powrót
tapicer katowice ciasteczka
Informacje
Tapicer Tomasz Todtul. Dębowa 6340-109 KatowiceNIP: 634 270 07 03

Komórkowy: 669 643 593

Stacjonarny: 32 254 15 32

biuro@tapicerkatowice.pl
Godziny otwarcia (od pn do pt):od 8:00 do 16:00
Twoja opinia się liczy!Oceń nas teraz w Google!
oceń tapicera tomasza todt
facebook tomasz todt tapicer katowicefacebook tomasz todt tapicer katowicefacebook tomasz todt tapicer katowicefacebook tomasz todt tapicer katowice
Realizacja: silesiasites.pl